Categories
קידום אתרים

קידום אתרים בשנת 2020 עם המבט קדימה

רשת האינטרנט הפכה בשנים האחרונות לזירת המסחר והעסקים הגדולה והחשובה בעולם, ובהפרש גדול מזירות אחרות. אם בעשור הקודם היה אתר אינטרנט נחלתם של עסקים וחברות מעטים, בדרך-כלל כסוג של גימיק, השנים האחרונות הפכו את האינטרנט לקניון הגדול בעולם, בו אומנם ישנן פיסות נדל"ן השונות אחת מרעותה במחיר, אך כל אחד יכול להציג את מרכולתו ולקדמה.

האינטרנט הוא מארג מדהים של מידע ואפשרויות בו ניתן, במשאבים קטנים יחסית להשיג ניצחונות שיווקיים גדולים שבעבר הצריכו משאבים גדולים בהרבה. עם זאת, על זמנו ועיניו של הגולש ישנם מתחרים רבים, בעולם בו אין סוף למידע הפכו מנועי החיפוש למצפן באמצעותו מגששים הגולשים את דרכם ביער המידע.

קידום אתרים הוא הדרך להסיט את מחוגו של המצפן הזה אל האתר אותו אנו מעוניינים לקדם. במציאות בה צרכנים רבים בוחרים ממי לקנות שירות או מוצר רק על-ידי חיפושם במנועי-חיפוש ורק 20% מהמחפשים מגיע לבחון את התוצאה האחרונה בעמוד הראשון במנוע החיפוש – קידום אתרים הוא כורח המציאות.

קידום אתרים מקצועי

אתר מושקע, יפה ומשוכלל הוא חשוב. צרכנים רבים מתייחסים כיום לאיכות אתר האינטרנט של העסק כסמן לאיכותו ומקצועיותו של האחרון. עם זאת, אתר מעוצב ומזמין שלא משלב בתוכו אופרציות קידום אתרים דומה לפרח יפהפה הנסתר בתוך יער סבוך כשרק מעטים מגיעים לראותו. קידום אתרים מקצועי הוא מאבק מוחות מתמיד מול האלגוריתמים של מנועי החיפוש, אלה יודעים ומתוכנתים להתייחס לאלפי סממנים שונים במהלך חלקיק השנייה בו הם בוחרים כיצד להציג את תוצאות החיפוש בעקבות הקלדת המונח ע"י הגולש.

קידום אתרים הוא תורה שלמה, אין דין אתר אחד כמשנהו. יתרה מכך, אתר המקודם בידיים לא מקצועיות או אחראיות מספיק עלול למצוא עצמו 'מוענש' ע"י מנועי החיפוש. אלה מוכוונים 'להריח' אתרים המעוניינים לשבש את מנגנון החיפוש שלהם. קידום אתרים לא מותאם ומקצועי שאינו מכבד את הטכנולוגיה רבת העוצמה של המנועים יכול להוביל את האתר לכיליון בכל הקשור לנראות במנועי החיפוש.

רק הקפדה על ארגון נכון של המידע באתר, קיום מארג קשרי גומלין עם אתרים אחרים והפעלה נכונה ומידתית של מונחי החיפוש הרלוונטיים יובילו לתוצאות המבוקשות. רק בעל ידע מקצועי ומומחה עם ניסיון מוכח יכול לוודא כי האתר יגיע לראש תוצאות החיפוש של המונחים הרלוונטיים וגם יישאר שם לאורך זמן.

קידום אתרים במנועי חיפוש הוא למעשה תחרות על נדל"ן מסחרי באיכות גבוהה. אם נשווה זאת לקניון, הדבר דומה לרצונם של עסקים לקבל את המיקום הטוב והאידיאלי ביותר כאשר הם שוכרים שטח לחנותם במרכז קניות. אך מיקום טוב ואידיאלי בקניון אינו מסתכם רק בכמות האנשים העוברת בסמוך לו. ישנה חשיבות עצומה לסוג הקהל העובר בכל נקודה ונקודה של הקניון.

כך למשל, עסק למכירת תכשיטי יוקרה לא יהיה מעוניין להיות ממוקם לצד עסקי מזון מהיר רבים, שכן הקהל העובר בסמוך להם אינו הקהל בעל הפרופיל אליו הוא מכוון. מנועי החיפוש יצרו בשנים האחרונות פלטפורמה רבת-עוצמה באמצעותה כל אתר ואתר יכול למקם עצמו מול עיניהם של מאסות גדולות של גולשים, אך גם גולשים המוכוונים בדיוק אל סוג ואופי המוצרים והשירותים אותם הוא מציע- בדיוק גבוה מהרבה ממה שיוכל להציע לו כל קניון עלי-אדמות ובעלויות נמוכות משמעותית.

קידום אתרים מכוון את עצמו קודם כל אל צרכיו של הגולש. הוא מוודא כי האתר המקודם יופיע מול עיניו של הגולש המחפש לאחר שהאחרון הראה כי הוא זקוק בדיוק למידע או לשירות שמציע האתר. הגלישה במנועי החיפוש היא עניין יעיל להפליא ואף אכזרי לעיתים – מי שאינו מופיע בעמוד הראשון לחיפוש לרוב יוותר לא רלוונטי ואף המופיעים בתחתיתו של העמוד הראשון נהנים ממספר כניסות נמוך משמעותית.

קידום אתרים אפקטיבי

מנועי חיפוש אחראים כיום לרובה המכריע של התעבורה ברשת האינטרנט. אם בעבר הייתה חשיבות להשגת דומיין קליט ואיכותי, כיום עוברת הדרך להתבלטות בפני הגולש דרך קידום האתר במנוע החיפוש בהתאם למונחים הרלוונטיים ולתחומי העיסוק של כל אתר ואתר.

קידום אתרים נבון ומקצועי יעשה נפלאות לכמות האנשים שתגיע לבקר באתר האינטרנט שלכם, אך אולי חשוב מכך- לאיכותם. גולש ממוקד מטרה שהאתר ממלא צורך קיים אצלו במידע, בשירות או במוצר שווה פי כמה מגולש אקראי שהגיע לאתר בצורה רנדומאלית ואינו צפוי לבלות בו יותר מכמה שניות, כל שכן לבצע פעולה מסחרית כלשהי.

באמצעות קידום אתרים יכולים עסקים ונותני שירות לוודא כי כספים שבעבר הושקעו בפרסום 'עיוור' יושקעו במקום בו ניתן למדוד בדיוק רב את יעילות ההשקעה ובו ניתן להגיע לתוצאות שמופיעות מהר מאוד גם בשורה התחתונה. מנועי החיפוש המודרניים יצרו מהפיכה בדרך בה מידע מועבר ומסונן ברשת וקידום אתרים מאפשר לבעלי אתרים להיות חלק מהמהפכה הזו וליהנות מיתרונות ומחשיפה שבעבר היו נחלתם של עסקים מעטים, בדרך-כלל חזקים וגדולים בהרבה.

שני מסלולים לקידום

קידום אתרים זו תורה שלמה שבבסיסה נפרדת לשני ענפים. ישנו הקידום האורגני של האתר באמצעות התאמת התוכן והתווית מארג של קשרים ברחבי הרשת- קידום זה כאשר מבוצע נכון יוביל לקידומו של האתר אל עבר עמוד התוצאות הראשון במנוע החיפוש.

לצידו, ישנו קידום אתרים המבוסס על רכישת מילות חיפוש שונות וקישורם אל האתר. באמצעות דגם של מכירה פומבית ניתן לוודא כי האתר יופיע בתגובה להקלדת מילים מסוימות, בדרך-כלל כאלה הרלוונטיות לתחום עיסוקו. מנועי החיפוש מייעדים לקישורים כאלה מקום מיוחד בראש שדה החיפוש ובצדדיו. לכל ענף היתרונות הברורים שלו.

מצד אחד, יתרונותיו של קידום אתרים ברורים. כאשר הוא מבוצע בצורה מקצועית ומצליח להביא את האתר אל צמרת עמוד התוצאות הראשון של מילות חיפוש רלוונטיות הוא מהווה דרך שיווק יעילה שאין טובה ממנה במונחי עלות-תועלת. למעשה, מדובר בניצול יעיל של המשאבים הטכנולוגיים של מנוע החיפוש מבלי לשלם דבר לחברה העומדת מאחוריו.

יתרון נוסף טמון באפשרות כי קידום אתרים אורגני יהיה אמין יותר בעיניו של הגולש המיומן. מנועי החיפוש מקפידים להדגיש כי קישורים ממומנים הינם כאלה, מה שעשוי ליצור אליהם חשדנות מסוימת אצל הגולש הדומה לזו הנוצרת לגבי פרסום מסורתי, אך בעוצמה נמוכה יותר.

מנגד, גם קידום אתרים ממומן נהנה מיתרונות. מערכת רכישת מילות החיפוש היא סוג של שוק חופשי בו לחדשנות וליוזמה יש יתרונות. כאשר היא מבוצעת נכון, יכולה רכישת מילים מתאימות לבצע פלאים ולהביא לחשיפה עצומה לאתר בעלויות נמוכות. במקום לכתת רגליו במאבקי התוכן והקישורים מוצא עצמו האתר במיקומים האופטימאליים המובטחים לרוכשי הקישורים הממומנים כאשר התשלום מבוצע בדרך בה הלקוח יודע כי הוא משלם בעבור תועלת וודאית וניתנת למדידה.

קידום אתרים אורגני

בבסיס מנועי החיפוש המודרניים עומד אלגוריתם רב-עוצמה המתוחזק ומשתכלל באופן שוטף. מנוע החיפוש יודע לזהות בקלות מצבים בו אתר מסוים מנסה לערוך מניפולציה בדרך הסינון שלו ולהשיג יתרון בקרב על תשומת ליבו של הגולש בצורה שלא תיטיב עם הגולש.

למעשה, מדיניותם המוצהרת של מנועי החיפוש היא כי הם מיועדים קודם כל, ולפני הכול, להבטיח חיפוש יעיל, מהיר ואפקטיבי לגולש ולהביא אליו את המידע בו הוא מעוניין בדיוק מרבי. לכן, הדרך לראש תוצאות החיפוש עוברת בהדגמה ובהוכחה למנוע החיפוש כי לפניו אתר המכיל מידע שיהיה רלוונטי לצרכיו של הגולש המקליד את מילות החיפוש.

קידום אתרים אורגני אפקטיבי ידאג כי האתר יכיל תוכן מגוון ורלוונטי וחשוב לא פחות- ידאג כי מנוע החיפוש יבין כי לפניו אתר המעוניין באמת להעשיר את הגולש. הדרך לשם עוברת בהבנה כי מנועי החיפוש רואים את רשת האינטרנט כמארג אדיר של קשרים ומתפקדים כאורגניזם של ממש המשנה כל הזמן את צורתו והעדפותיו.